Sakal Ve Bıyık Ekimi

SAKAL VE BIYIK EKİMİ

Enseden temin edilen kökler, sakal sahasının daha seyrek alanlarını sıkılaştımak için yaygın olarak sakal ekimi uygulanmaktadır. Sakal ekiminde 0.6-0.7 mm lik punch’lar kullanılmalı ve manuel olarak alım yapılmalıdır.

Alınan kökler, seyrek yerlere transfer edilmektedir. Sakalların yapısı, saçlar gibi değildir. Her sakal-biyisakalın yoğunluğu, her kişide farklıdır. Bu sebeple de sakalları belirgin olarak az olan kişiler bu durumdan rahatsızlık duymayabilir. Ancak bazen yara ya da yanık gibi sebeplerle göze batan bir seyreklik söz konusu olabilir. Bu sebeple de sakal ekiminden yararlanılabilir.

Sakal ya da bıyık ekilen sahada ekimden hemen sonra ekim aşamasında kullanılan iğnelerin batırıldığı sahadan çıkan kansakal bıyı pıhtısı sebebiyle koyu kırmızı bir görünüm meydana gelebilir. Bu görünüm, ilk suyla temasta temizlenecektir. Sakal ve bıyık ekilen saha; 24-48 saat sonra yıkanmaktadır. Bu ilk yıkama ile pıhtılar temizlenmektedir. Bu sayede ekim yapılan yerler daha kolay tespit edilebilmektedir. Bu aşamada kişi 2-3 günlük sakal uzunluğuna ulaşmış olmaktadır. Ekilen sakalın vücut tarafından daha iyi beslenmesini sağlamak adına, ilgili alanlarda kanlanma meydana gelir. Bu sebeple de kıl diplerinde sivilce tarzında kırmızılıklar meydana gelebilir. Bu görünüm en geç 2 hafta içerisinde kaybolmaktadır.

Sakal ekimi ardından sakal ve bıyıklar uzamaya devam eder. Bu uzama 15 gün sonra kısaltılabilir. Tıraş edilmesi için ise 1 ay beklemek gerekmektedir.

Sakal ekiminden sonra şok dökülme adı verilen bir dökülme yaşanmaktadır. Bu geçici dökülme ardından 4-8 ay sonra yeniden kıllar çıkmaya başlar. 2 sene sonra ise son halini alır.

Sakal ve bıyık ekimi nasıl uygulanır?

Sakal ekimi için ilk olarak planlama yapılmaktadır. Bundan dolayı da kişi ilk olarak nasıl bir sakal modeli istediğini anlatmalıdır. Bu noktada uzman ve kişi görüşlerini paylaşarak bir karara vaır. Hastaya uygulanacak çeşitli tetkik ve testten sonra ne kadar greft alınacağı, hangi bölgeden alınacağı planlanır.

Şayet kişi onay vermiş ise, ekim işlemlerine başlanır. Saç ekimi de tıpkı kaş ve saç ekiminde olduğu gibi tek tek ve yönleri dikkate alınarak yapılmaktadır. Ekimden sonra hasta evine gidebilir ve günlük hayatına geri dönebilir.

Sakal ve bıyık ekimi yapıldıktan sonra ne zaman esas görüntü ortaya çıkar?

Sakal ekimi yapıldığı ilk gün, ekim yapılan alanlarda kırmızı kan lekeleri meydana gelmektedir. Hastaların bu durumda endişe etmemeleri gerekir, oldukça normal bir durumdur. Bu aşamadan sonra dökülme meydana gelir. Dökülmelerden sonra ise sakal yavaş yavaş normal görünümünü alacaktır. 4-8 ay sonra normal görünüm ortaya çıkacaktır.

Sakal ve bıyık ekimi yöntemleri nelerdir?

Saç ekiminde uygulanan yöntemler; sakal ve kaş ekiminde de kullanılmaktadır. Bu yöntemler; FUT ve FUE yöntemidir. Türkiye’de yaygın olarak FUE tekniği kullanılmaktadır. Tekniklerin hangisinin hasta için daha uygun olacağına doktor karar verecektir.

Sakal ekimi ardından Sakal ekim tedavi tamamlandıktan sonra herhangi bir iz kalmadığı görülmüştür. Ekimden sonra ortaya çıkan kırmızılık normal olmaktadır. Bu kırmızılığın sebebi ise vücudun bu sahaları iyileştirmek için çalışamalara başlamasıdır. İki hafta ardından şok dökülme yaşanacaktır. Bu durum geçicidir. Dökülme ardından mevcut sakallar belirginleşir.